Lekcja 6: Wszystkie kroki niezbędne do napisania i wydania powieści – i kto ma to zrobić

Opracowywanie:

Opracowując opowieść dobrze znaleźć kogoś blisko/ w swoim otoczeniu, ponieważ często trudne jest omówienie powieści podczas jednego spotkania (szczegóły i pomysły na to znajdują się w odpowiednim dziale). Jeśli jednak chcesz opracować swoją historię z kimś, kto już ma w tym doświadczenie (np. ze mną) – polecam się.

Proponuję weekendowe konsultacje, w ramach których opracowujemy pomysł od A do Z. Takie opracowanie jest odpłatne i zajmuje kilka (kilkanaście) godzin. W ramach konsultacji rezerwujemy sobie jeden dzień na pracę, zaczynamy rano i omawiamy opowieść do czasu, aż będziemy mieli opracowany skrypt. Wszystko nagrywamy (na własnym sprzęcie), a potem taką historię udostępniam Ci do własnego użytku – włącznie z przekazaniem praw autorskich do powstałej opowieści i nagrania.

Moje ulubione gatunki to sensacja, kryminał, thriller, horror, opowieść obyczajowa. Jeszcze nie tworzyłem romansów oraz erotyków, co nie wyklucza tych gatunków.

Niezbędne jest spotkanie osobiste. Opracowujemy opowieść w Zamościu lub okolicach (do 50 kilometrów).

Kontakt przez facebook na przykład – https://www.facebook.com/izarowski.kreacje/

Pisanie/ Ghostwriterzy/ Współautorzy:

Pisząc można skorzystać z usług współautorów lub ghostwriterów. Osobiście, gdy poszukuję autorów zamieszczam ogłoszenia najczęściej na portalach Oferia.pl, OLX.pl. Choć muszę przyznać, że ostatnio ograniczyłem się do Oferii (wyższy wskaźnik odpowiedzi + duża baza freelancerów). Oczywiście istnieją także inne portale, które mogą pomóc w znalezieniu właściwych osób.

Osobiście polecam (bo współpracowałem – jako redaktor/ghostwriter):

Renata Surmacz – Ma bardzo barwny styl, który pasuje idealnie do opowieści obyczajowych, kobiecych, ale także historii, gdzie istotna jest wiarygodność.

Kontakt przez facebook: https://www.facebook.com/OficynaDobraKsiazka/ email: rsurmacz1@gmail.com

Piotr Paweł Strugała – Styl nowoczesny, zwięzły i konkretny, ale także barwny. Idealny do opowieści sensacyjnych, kryminałów, dla dzieci (tzw. page turnerów).

Kontakt przez stronę: http://ghostwriter24.pl/ email: piotr.strugala@interia.pl

Można negocjować stawkę.

Redakcja:

Dobra redaktorka wyłapie wszystkie istotne błędy w tekście, sprawdzi jego spójność, logikę, ale także poprawność pod względem stylu czy języka. Dobrą osobą do tego typu zadań jest Renata Surmacz (wymieniona jako pomoc przy pisaniu – kontakt wyżej).

Pracowała jako redaktor i wydawca/ menedżer w Świecie Książki, Klubie dla Ciebie oraz GWFoksal, czyli przy książkach dla empiku. Głównie były to biografie i poradniki, czyli literatura non fiction, ale także beletrystyka. Opracowuje autorskie książki kulinarne.

Korekta:

Kiedy tekst już jest spójny i gładki, warto zająć się jego korektą. W tym zakresie polecam Paulinę Zyszczak. Co prawda nie współpracowałem z nią osobiście (jeszcze), ale jest polecana w wielu opiniach (także tych wewnętrznych), stąd wniosek, że może być to rzetelna kandydatka.

Kontakt przez stronę – https://zyszczak.pl/

Dlaczego nie polecam moich dotychczasowych korektorek/redaktorek? Proza życia – moje dotychczasowe redaktorki/ korektorki, aktualnie zajmują się pełno-etatowo swoimi malutkimi dzieciaczkami i zawiesiły działalność w zakresie literackiej pomocy.

Ilustracje:

Poniżej lista ilustratorów wartych polecenia, z którymi współpracowałem przy różnych projektach.

Asia Jedlińska – Rysowniczka ze świetną linią i bogatym doświadczeniem. Jej prace są nowoczesne, klimatyczne i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Współpracowała z wieloma wydawnictwami.

Kontakt przez facebook – https://www.facebook.com/fabrykabaniek/

Aleksandra Jędrzejewska – Naturalny talent. Jej prace można znaleźć w Apokalipce. Świetnie sprawdza się przy historiach fantastycznych/ dla dzieci. Rysuje ręcznie, najchętniej czarno-białe prace.

Kontakt przez facebook – https://www.facebook.com/aleksandra.jedrzejewska.121

Darek Kocurek – Doświadczony twórca okładek, znany z ilustracji do polskich wydań książek Stephena Kinga oraz Stefana Dardy. Na okładkę od niego trzeba się trochę na czekać (i zarezerwować wcześniej kolejkę), ale warto.

Kontakt przez facebook – https://www.facebook.com/DarekKocurekART/

Dawid (Shred) – Ekspert w okładkach do polskich powieści grozy i horrorów. Około trzy miesiące oczekiwania, ale efekt doskonały.

Kontakt przez facebook – https://www.facebook.com/ShredPerspectivesWorks/

Monika Mizera – Zajmuje się grafiką użytkową/ reklamową oraz projektami artystycznymi. Aktualnie współpracujemy przy stworzeniu ilustracji do wznowienia Horroru na Roztoczu. Pracuje szybko i sprawnie.

Kontakt przez stronę – https://monikamizer.wixsite.com/portfolio

Weronika Jagiełka – Tworzy bardzo szczegółowe ilustracje w klimatach horroru, grozy i dziwności. Dopiero zaczyna karierę w tym kierunku, choć jej warsztat jest doskonały. Sumienna i szybka.

Kontakt przez instagram – https://www.instagram.com/chevaleresker/

Skład książki:

Kiedy już wszystko będzie gotowe warto zrobić skład książki (czyli poukładać ją, tak jak ma wyglądać w druku). Można zrobić to samemu. Można także zdać się na profesjonalistów.

Mateusz Cholewiński – Zajmował się składem Apokalipki oraz Pogwaru. Jest szybki i konkretny, a co najważniejsze nie zdziera. 🙂 Może zrobić też grafiki, banery, plakaty, stronę itp.

Kontakt przez facebook – https://www.facebook.com/evilpixelPL/

Druk:

Dotąd zamawiałem druk w kilku miejscach. Najprostsza w obsłudze + przy składaniu zamówienia (i jedna z w miarę tanich ofert) to drukarnia JKB Print. Fajne mają to, że wycena jest online, strona od razu oblicza szerokość okładki i można zapłacić za zamówienia dopiero przy odbiorze książek od kuriera. 🙂

Opłaca się u nich drukować przy nakładach w zakresie między: 100, a 1300 sztuk.

Powyżej lepiej sprawdzą się drukarnie offsetowe. Przy wyższych nakładach cena (w drukarniach offsetowych) może być nawet 2-3 razy niższa niż przy wycenie na ich stronie.

Zamówienie i wszystko przez stronę – https://www.jkbprint.pl/

Druga opcja (dla podobnych nakładów) to Sowa Druk. Też mają kalkulator i inne rzeczy. Trzeba się z nimi skontaktować. Można uzyskać nieco lepszą stawkę niż przy JKB Print, ale jeszcze nie testowałem ich usług, choć planuję.

Wystarczy zrobić wycenę przez ich kalkulator, a obsługa odezwie się do nas sama (mailowo).

Wycena przez stronę – http://www.sowadruk.pl/index.php/services/druk-na-zyczenie/kalkulator-cenowy/

Back to top button