Spis książek o pisaniu

Książki o pisaniu książek, które znam i polecam:

Christopher Vogler – Podróż autora

Książka zawierająca podstawową wiedzę z zakresu budowania fabuły opowieści oraz postaci. Nie znajdziesz w niej informacji o konstrukcji zdania czy poprawnym stawianiu przecinków, ale zawiera struktury ukrywające się w większości współczesnych (i zamierzchłych) książek i filmów. Od tego dobrze zacząć.

Dwight V. Swain – Warsztat pisarza – Jak pisać, żeby publikować

Według mnie podstawa podstaw, jeśli zabierasz się za pisanie. W książce znajdziesz instrukcje krok po kroku jak budować sceny, pisać moduły, na co zwracać uwagę. Zawiera cały zakres tego, o czym mówi tytuł. Idealne uzupełnienie Voglera.

Stephen King – Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

Całkiem przyjemna książka… jeśli ktoś lubi Kinga. 🙂 Połowa publikacji to autobiografia autora, druga połowa to wskazówki dotyczące pisania. Niektóre dość ogólne, ale mogą okazać się pomocne. Dobra na rozluźnienie i spojrzenie na temat z innej perspektywy.

Katarzyna Bonda – Maszyna do pisania

Świetny podręcznik o pisaniu, skupiający się na solidnym przygotowaniu do pisania. Tworzenie bohaterów, planowanie scen, struktury mityczne. Wszystko tutaj jest. Warte uwagi. Doskonałe uzupełnienie po przeczytaniu wszystkich poprzednich książek. Będzie trochę powtórek, ale też sporo nowej wiedzy i dużo szczegółów (w tym także wydawanie w Polskich warunkach).

Linda Aronson – Scenariusz na miarę XXI wieku

Wyższa szkoła jazdy jeśli chodzi o konstruowanie opowieści. Co prawda podręcznik przeznaczony dla scenarzystów, ale zawiera mnóstwo informacji odnośnie samego podejścia do tworzenia. Dla tych, którzy już przeczytali wszystkie poprzednie książki.

Tomasz Węcki – Jak napisać powieść?

Książka zawiera całkiem sporo tego, co znajdziesz we wszystkich poprzednich i trochę innych interesujących „trików” pisarskich. Dobra na początku drogi literackiej.

Back to top button