Ciekawostki

10 tysięcy na promocję książki? Program wsparcia promocji

Instytut literatury

Czy masz już swoje 10 tysięcy na promocję?

Nie wiem czy wiesz, ale 8 sierpnia 2019 roku wystartował Program Wsparcia Promocji od Instytutu Literatury! Jak informuje strona Instytutu książki: „Autor przynajmniej jednej autorskiej książki literackiej, który ma ciekawe pomysły na promocję swojego dzieła i wsparcie partnera, który zapewni ich realizację, może uzyskać dofinansowanie nawet do dziesięciu tysięcy złotych.” Warto wiedzieć, że program ma charakter ciągły, co oznacza że zgłoszenia można do nich wysyłać w każdym czasie.

Wszelkie szczegóły, regulaminy oraz inne materiały niezbędne do złożenia wniosku, możesz znaleźć na stronie instytutu pod tym linkiem: https://instytutliteratury.eu/2019/08/07/program-wsparcia-promocji/

Ja już złożyłem i w pierwszym podejściu… nie dostałem!

Swoje zgłoszenie wysłałem 22 sierpnia, a odpowiedź otrzymałem dzisiaj (10 października). Minęło więc zaledwie półtora miesiąca, co jest całkiem niezłym wynikiem (na stronie podają, że zgłoszenia zostaną rozpatrzone do trzech miesięcy).

Co otrzymałem w odpowiedzi?

„Szanowny Panie,

w nawiązaniu do Pana zgłoszenia do Programu Wsparcia Promocji informuję, że Instytut Literatury rozpatrzył Pana wniosek negatywnie.

Naszym celem jest w pierwszej kolejności wspieranie dzieł, które ze swej natury miałyby problemy na rynku komercyjnym (np. poezji, dramatu, eseju). Tymczasem w przekonaniu komisji Pańskie dzieło posiada walory, które umożliwiają mu zaistnienie w świadomości czytelników.

Z wyrazami szacunku”

Przyznam, trochę szkoda. Najwyraźniej jednak nie jestem docelowym klientem instytutu. Z drugiej strony – to doskonała wiadomość dla twórców, którzy przygotowują swoje prace w wymienionych wyżej dziedzinach. 10 tysięcy to całkiem przyjemna kwota, jeśli chodzi o promocję swojego dzieła.

Jak złożyć dokumenty do Programu Wsparcia Promocji?

Złożenie dokumentów nie było zbyt trudnym zadaniem. Poniżej przytaczam treść wiadomości mailowej, którą napisałem do instytutu.

„Dzień dobry,

zgłaszam się do Państw programu wsparcia promocji i podaję poniżej
dane kontaktowe.

Łukasz Wiktor Izarowski
+ adres i numer telefonu

W załączniku wszelkie wymagane w regulaminie dokumenty.

Pozdrawiam i czekam na wiadomość od Państwa
Łukasz Wiktor Izarowski”

Oczywiście dołączyłem wymagane dokumenty, które wyglądały mniej więcej tak:

Jak pewnie zauważyłeś wpisałem jako wydawcę swojego dzieła samego siebie. Przyznam szczerze, że zakładałem iż to może być najbardziej prawdopodobnym powodem odrzucenia mojego wniosku. Najwyraźniej nie stanowi to problemu lub nie było głównym (ewentualnie żadnym) przeciwwskazaniem.

Teraz Twoja kolej!

Teraz, kiedy już wiesz, że jest taki program i tworzysz, a dodatkowo wiesz jak złożyć dokumenty – zgłoś się! Być może to właśnie Ty otrzymasz środki!

PS. Jeśli już się zgłosiłeś i otrzymałeś/ lub nie środki – Odezwij się w komentarzu lub po prostu napisz do mnie. Z przyjemnością skorzystam z Twoich wskazówek (jeśli Ci się udało) lub połączę w żalu (jeśli dostałeś „negatywa”, jak ja).

PPS. Jeśli chcesz zrobić pierwszy krok i wydać swoje dzieło, aby móc wziąć udział w Programie Wsparcia Promocji (wymagane jest, aby mieć już coś wydane), ale nie masz czasu na szukanie wydawnictwa zapraszam do artykułów Co cię czeka jeśli chcesz napisać i opublikować własną książkę? oraz Jak ogarnąć akcję na Polak Potrafi?

Show More

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button